Oyun

Sid Meier’s Civilization V (5) Sistem Gereksinimleri: Minimum ve Önerilen Sistem Gereksinimleri PC

Civilization 5 Sistem Gereksinimleri yazımızla birlikteyiz. Bu yazımızda en beğenilen oyunlardan olan Civilization 5 Önerilen Sistem Gereksinimleri nelerdir sizler için araştırdık. Öncesinde Civilization 5 nasıl bir oyun birlikte inceleyelim ve daha sonra düşük sistemler için Civilization 5 Minimum Sistem Gereksinimleri kısmına da göz atalım.

İlgili Yazı: Control Sistem Gereksinimleri

Civilization 5 Oyunu Hakkında

Sid Meier’s Civilization V Firaxis Games tarafından geliştirilen 4X strateji oyunudur. Oyun Microsoft Windows için Eylül 2010’da, OS X için Kasım 2010’da, Linux için ise Haziran 2014’te çıkmıştır.

Civilization V’de oyuncu rastgele oluşturulmuş haritalarda bir medeniyetin kontrolünü tarih öncesi zamanlardan geleceğe kadar uzanan geniş bir spektrumda ele alır. Oyun içerisinde farklı türde oyunu kazanma türleri mevcuttur, bu kazanma türlerine oyun içi araştırmalar, keşifler, diplomatik hamleler, genişlemeler, ekonomik geliştirmeler, yönetim ve askerî fetihlerle ulaşılabilir.

Oyun, serinin önceki oyunlarından farklı olarak bu sefer kare parçalara değil, altıgen parçalara ve yeni bir oyun motoruna sahiptir. Civilization IV’den kalma birçok oyun mekaniği ya oyunun ana sürümünde ya da gelen eklenti paketleriyle birlikte değişmiştir. Oyunun savaş sistemi değiştirilmiş, yeni bir din ve casusluk sistemi eklenmiştir. Önceki oyunlarda bir karede sınırsız sayıda ünite toplanabilirken, bu oyunda bir altıgen alanda genelde yalnız bir ünite yer işgal edebilir (bazı istisnalarda bu sayı 2 ya da 3 e çıkabilir). Bu kısıtlama birimlerin çarpışmalarındaki savaş algoritmasınında büyük değişikliğe yol açmaıştır. Artık şehirler de kendilerini saldırganlara karşı savunabilmektedir, haritada yapayzeka tarafından kontrol edilen Şehir devletleri diğer ülkelerle ticaret ve diplomasi yapabilmektedir. Medeniyetlerin sınırları her seferinde sadece tek bir parça genişler, bu da mevcut parçaların daha üretken olabilmesini sağlar. Yollar artık bakım ücretine sahiptir. Oyunun Steam üzerinde bir topluluğu, modlama merkezi ve multiplayer bölümü bulunmaktadır.

Oyunun ilk eklenti paketi olan Civilization V: Gods & Kings Temmuz 2012’de çıkmıştır. Bu eklenti paketi genel olarak din, casusluk, geliştirilmiş deniz savaşları ve geliştirilmiş savaş yapayzekasına odaklanır. Bu eklentiyle birlikte oyuna 9 yeni medeniyet eklenmiştir.

Oyunun ikinci eklenti pakti olan Civilization V: Brave New World Mart 2013’te duyurulmuş, Temmuz 2013’te çıkmıştır. Bu eklenti pakti yeni ticaret rotalarına, dünya kongrelerine ve turizme odaklanır. Bu eklenti paketiyle birlikte oyuna 8 yeni wonder, 3 yeni ideoloji ve 9 yeni medeniyet eklenmiştir.

İlgili Yazı: Dishonered 2 Sistem Gereksinimleri

Civilization 5 Sistem Gereksinimleri

Civilization 5 Minimum Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows Vista / Windows 7
 • İşlemci: Intel Core2 Duo E4300 @ 1.80GHz / AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4000+
 • Ekran Kartı: GeForce 7900 GTX / Radeon HD 2600 XT
 • Kullanılmayan Ram Miktarı: 2 GB RAM
 • Boş Depolama Alanı: 8 GB Boş Alan
 • Direct X Versiyonu: Directx 9

Civilization 5 Önerilen Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows Vista / Windows 7
 • İşlemci: Intel Core2 Quad Q9000 @ 2.00GHz / AMD Phenom 9950 Quad-Core
 • Ekran Kartı: GeForce 9800 GT / Radeon HD 4850
 • Kullanılmayan Ram Miktarı: 4 GB RAM
 • Boş Depolama Alanı: 8 GB Boş Alan
 • Direct X Versiyonu: Directx 11

Civilization 5 Sistem Gereksinimleri ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular:

Civilization 5 Minimum Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Civilization 5 için minimum 2 GB RAM gerekmektedir. Diğer Civilization 5 minimum sistem gereksinimleri yazımızda mevcuttur.

Civilization 5 Önerilen Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Civilization 5 için 4 GB RAM önerilmektedir. Diğer Civilization 5 önerilen sistem gereksinimleri yazımızda mevcuttur.

Yorum Yaz