Oyun

Europa Universalis 4 Sistem Gereksinimleri: Eu4 Minimum ve Önerilen Sistem Gereksinimleri PC

Europa Universalis 4 Sistem Gereksinimleri yazımızla birlikteyiz. Bu yazımızda en beğenilen oyunlardan olan Europa Universalis 4 Önerilen Sistem Gereksinimleri nelerdir sizler için araştırdık. Öncesinde Europa Universalis 4 nasıl bir oyun birlikte inceleyelim ve daha sonra düşük sistemler için Europa Universalis 4 Minimum Sistem Gereksinimleri kısmına da göz atalım.

İlgili Yazı: Far Cry 6 Sistem Gereksinimleri

Europa Universalis 4 Oyunu Hakkında

Europa Universalis IV, Paradox Development Studio tarafından geliştirilmiş ve Paradox Interactive tarafından yayımlanmış strateji oyunu. Europa Universalis serisinin 4. oyunudur.13 Ağustos 2013’te yayımlanmıştır.EUIV ya da EU4 olarak da bilinir.

Oyunun temel ilkeleri dizinin daha önceki oyunlarına benzemekle beraber, birçok konuda daha karmaşık hale bürünmüştür.. Oyuncu tek oyuncu olarak yapay zekaya karşı, çok oyuncu olarak diğer insanlara veya beraber yapay zekâya karşı oynayabilir. Bir devletin denetimini ele alarak diplomasi, politika ve askeri olanakları kullanmak ve diğer devletlere karşı galip olmak hedeflenir. Oyuncu birçok alternatif araç ile büyümeye çalışır. Oyunun zaman dilimi 1444 ila 1821 arasındadır, bu tarihler içerisinde oyuna oyunda yer alan istendiği ülkeyle, istendiği tarihte başlanabilir.

Oyuncu dilerse askeri güçle dünyayı ele geçirmeye çalışabilir, yağmacı bir göçebe devlet olarak bozkırda egemen olabilir, bir koloni imparatorluğu kurabilir veya bir ticaret devleti olarak bölgesinde ticareti domine edebilir. Oyun sandbox yapıdadır ve oyunu kazanmak için spesifik koşullar yoktur ancak oyuncunun ülkesi ortadan kaldırılırsa oyuncu yenildi sayılır. Diplomasiyle ittifaklar veya vasal ülkeler kurulabilir, diğer devletlerle ilişkiler geliştirilebilir. Casuslukla diğer ülkelerin topraklarında hak iddia edilebilir ve isyan hareketleri teşvik edilebilir, hem kara hem de denizde yapılabilen muharebeler savaşların seyrini belirler. Oyunda her toprağın bir dini ve kültürü bulunmaktadır, bu unsurlar toprağın huzursuzluk değerini etkiler.

Oyun içi oynanış kimi zaman dinamik yapıda kimi zaman ise tarihsel çeşitli olaylarla şekillenir, bu olaylarla pozitif çeşitli bonuslar elde edilebileceği gibi, negatif etkenler de elde edilebilir. Oyunun “Ironman” adı verilen özel bir ayarı bulunur, bu ayarda zorluk gibi çeşitli ayarlar kilitlenir ve değiştirilemez, aynı zamanda oyunda çeşitli eylemler sonrası otomatik olarak kayıt alınır, böylelikle yapılan hatalarda bir önceki kayda geri dönülemez. Oyunda başarım elde edilebilmesi için bu ayarın açılması gerekir.

İlgili Yazı: Farming Simulator 15 Sistem Gereksinimleri

Europa Universalis 4 Sistem Gereksinimleri

Europa Universalis 4 Minimum Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 7 / Windows 8
 • İşlemci: Intel® Pentium® IV 2.4 GHz veya AMD 3500+
 • Bellek: 4 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA® GeForce 8800 veya ATI Radeon® X1900, 512mb vRAM gereklidir
 • DirectX®: 9.0c
 • Depolama: 6 GB boş depolama alanı
 • Ses Kartı: Direct X- uyumlu ses kartı

Europa Universalis 4 Önerilen Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 10
 • İşlemci: Intel veya AMD 3.0+ GHz
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA® GeForce GT 710 veya ATI Radeon® R7 240, 1 GB vRAM gereklidir
 • DirectX®: 9.0c
 • Depolama: 6 GB boş depolama alanı
 • Ses Kartı: Direct X- uyumlu ses kartı

Europa Universalis 4 Sistem Gereksinimleri ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular:

Europa Universalis 4 Minimum Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Europa Universalis 4 için minimum 4 GB RAM gerekmektedir. Diğer Europa Universalis 4 minimum sistem gereksinimleri yazımızda mevcuttur.

Europa Universalis 4 Önerilen Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Europa Universalis 4 için 8 GB RAM önerilmektedir. Diğer Europa Universalis 4 önerilen sistem gereksinimleri yazımızda mevcuttur.

Yorum Yaz