Program

Kali Linux Sistem Gereksinimleri: Kali Linux Minimum ve Önerilen Sistem Gereksinimleri PC

Kali Linux Sistem Gereksinimleri yazımızla birlikteyiz. Bu yazımızda en beğenilen programlardan olan Kali Linux Önerilen Sistem Gereksinimleri nelerdir sizler için araştırdık. Öncesinde Kali Linux nasıl bir program birlikte inceleyelim ve daha sonra düşük sistemler için Kali Linux Minimum Sistem Gereksinimleri kısmına da göz atalım.

İlgili Yazı: Medal of Honor Warfighter Sistem Gereksinimleri

Kali Linux Programı Hakkında

Kali; Linux tabanlı, CD’den başlatma seçenekli BackTrack yapımcıları tarafından 2013 yılında oluşturulmuş olan bir güvenlik kontrol işletim sistemi. Offensive Security Ltd. aracılığıyla Mati Aharoni, Devon Kearns ve Raphaël Hertzog tarafından geliştirilmekte ve finanse edilmektedir. İçerisindeki araçlar sayesinde birçok alanda (ağ, Windows, Arduino) güvenlik testi yapmak ve yazılım geliştirmek mümkün. Masaüstü ortamı olarak BackTrack’teki gibi KDE seçeneği yok; Gnome ve Xfce ortamı bulunmaktadır (2019.4 sürümünde Xfce ortamı varsayılan olarak gelmektedir). Ayrıca 64-bit (amd64), 32-bit (i386), ARM ve Armel alt yapı desteği de vardır.

Kali Linux, Armitage (grafiksel bir siber saldırı yönetim aracı), nmap (bir port tarayıcı), Wireshark (paket analizörü), John the Ripper (şifre kırıcı), Aircrack-ng gibi (dahil olmak üzere 300’ün üzerinde nüfuz testi programı ile önceden kurulmuştur) çeşitli araçlardan ve kablosuz LAN’lar için bir nüfuz testi yazılım paketi, Burp suite ve OWASP ZAP gibi (her ikisi de web uygulama güvenlik tarayıcılarıdır) programlardan oluşur.

Kali Linux bir bilgisayarın sabit diskine yüklenerek çalışabilir veya bir CD ve USB’den önyüklenebilir veya bir sanal makine içerisinde çalıştırabilir. Bu, güvenlik açıklarının geliştirilmesi ve yürütülmesi için bir araç olan Metasploit Projesi Metasploit Framework’ün desteklenen bir platformudur.

Knoppix tabanlı önceki Linux dağıtımları olan BackTrack’in yeniden yazımı ile Mati Aharoni ve Devon Kearns tarafından geliştirilmiştir. Üçüncü çekirdek geliştirici Raphaël Hertzog da onlara Debian uzmanı olarak katılmıştır.

Kali Linux, Debian Testine dayalıdır. Kali’nin kullandığı paketlerin çoğu Debian program kaynağından alınır.

Kali Linux, paketleri çalıştırmaya izin verilen az sayıdaki güvenilir kişiyle, her paket geliştiricisi tarafından imzalanıp güvenli bir ortam kullanılarak geliştirilmiştir. Kali, aynı zamanda enjeksiyona tabi tutulan özel olarak hazırlanmış bir çekirdeğe sahiptir. Geliştirme ekibi, çok sayıda kablosuz değerlendirme yapmak zorunda olduklarını gördüklerinden bu özellik öncelikle eklenmiştir.

İlgili Yazı: Mount and Blade Warband Sistem Gereksinimleri

Kali Linux Sistem Gereksinimleri

  • RAM: 2 GB RAM
  • Boş Disk Alanı: 20 GB
  • İşlemci: 32 veya  64 bit CPU (tek çekirdek) 2 GHz veya daha yüksek saat hızına sahip
  • Ekran Kartı: Yüksek ekran kartı ve monitör
  • İnternet: Genişbant internet bağlantısı

Kali Linux Sistem Gereksinimleri ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular:

Kali Linux RAM Gereksinimleri Nedir?

Kali Linux için gereken RAM miktarı 2 GB’dir. Diğer Kali Linux sistem gereksinimleri yazımızda mevcuttur.

Kali Linux Depolama Gereksinimi Nedir?

Kali Linux için 20 GB depolama alanı gerekmektedir. Diğer Kali Linux sistem gereksinimleri yazımızda mevcuttur.

Yorum Yaz