Program

Windows 8 Sistem Gereksinimleri: Windows 8 Minimum ve Önerilen Sistem Gereksinimleri PC

Windows 8 Sistem Gereksinimleri yazımızla birlikteyiz. Bu yazımızda en beğenilen programlardan olan Windows 8 Önerilen Sistem Gereksinimleri nelerdir sizler için araştırdık. Öncesinde Windows 8  nasıl bir program birlikte inceleyelim ve daha sonra düşük sistemler için Windows 8 Minimum Sistem Gereksinimleri kısmına da göz atalım.

İlgili Yazı: WWE 2K19 Sistem Gereksinimleri

Windows 8 Programı Hakkında

Windows 8, Microsoft tarafından üretilen ve Windows NT işletim sistemleri ailesinin bir parçası olarak yayımlanan bir işletim sistemidir. Ürün 1 Ağustos 2012’de üretime ve genellikle aynı yılın 26 Ekim’inde perakende satışa sunuldu. Windows 8, Kasım 2012’de Windows 7’nin yerini aldı.

Windows 8, tabletlerdeki kullanıcı deneyimini geliştirmek için işletim sisteminin platformunda ve kullanıcı arayüzünde büyük değişiklikler getirdi. Bu değişiklikler arasında Microsoft’un “Metro” tasarım diline ve Başlangıç ekranına, programları ve dinamik olarak güncellenen içeriği olan kutucuklara dayalı dokunmatik olarak optimize edilmiş bir Windows Shell, dokunmatik ekran girişine vurgu yapan “uygulamalar” geliştirmek için yeni bir platform, çevrimiçi hizmetlerle entegrasyon (uygulamalar ve ayarları cihazlar arasında senkronize etme yeteneği dahil) ve Windows Mağazası vardır. Bu özelliklerin çoğu Windows Phone’dan benimsenmesiydi. Windows 8, USB 3.0, Advanced Format sabit sürücüler, yakın alan iletişimleri ve bulut bilişimi için destek ekledi. Kötü amaçlı yazılımların önyükleme işlemine bulaşmasını önlemek için yerleşik virüsten koruma yazılımı, Microsoft SmartScreen kimlik avı filtreleme hizmetiyle entegrasyon ve UEFI Güvenli Önyükleme desteği gibi ek güvenlik özellikleri tanıtıldı.

Performans iyileştirmelerine, güvenlik geliştirmelerine ve dokunmatik ekranlı cihazlar için geliştirilmiş desteğe karşı tepki olumlu olsa da, işletim sisteminin yeni kullanıcı arayüzü, özellikle dokunmatik ekran yerine klavye ve fareyle kullanıldığında, potansiyel olarak kafa karıştırıcı ve öğrenilmesi zor olduğu için yaygın olarak eleştirildi. Bu eksikliklere rağmen, Ocak 2013’e kadar 60 milyon Windows 8 lisansı satıldı ve bu sayı hem yükseltmeleri hem de yeni bilgisayarlar için satışları içeriyordu.

Microsoft, Windows 8’in gözden geçirenler ve erken benimseyenler tarafından eleştirilen ve işletim sisteminin çeşitli yönlerine ek iyileştirmeler içeren bazı yönlerini ele alan Windows 8.1’i Ekim 2013’te çıkardı. Microsoft, 12 Ocak 2016’dan bu yana Windows 8 RTM için destek ve güncelleştirme sağlamayı durdurdu ve desteği korumak ve daha fazla güncelleştirme almak için Windows 8.1 yüklenmelidir. Windows Server 2012 ve Windows Embedded 8 Standard üzerindeki IE10 desteği Ocak 2020’de sona erdi. Pazar payı Ekim 2020’ye kadar %1,06’ya gerilemişti.

İlgili Yazı: Dauntless Sistem Gereksinimleri

Windows 8 Sistem Gereksinimleri

Windows 8 Minimum Sistem Gereksinimleri

  • İşlemci: 1 GHz (PAE, NX ve SSE2 desteği)
  • Bellek: 1 GB
  • Gerekli boş disk alanı: İşletim sisteminin kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 16 GB olarak belirtiliyor.
  • Ekran kartı: WDDM 1.0 veya üzeri sürücüye sahip grafik aygıtı
  • DirectX: Dx 9

Windows 8 Önerilen Sistem Gereksinimleri

  • İşlemci: 1.6 GHz / 2 GHz (Performans için) (PAE, NX ve SSE2 desteği)
  • Bellek: 1-3 GB (Performans için)
  • Gerekli boş disk alanı: İşletim sisteminin kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 16 GB olarak belirtiliyor.
  • Ekran kartı: WDDM 1.0 veya üzeri sürücüye sahip grafik aygıtı
  • DirectX: Dx 9

Windows 8 Sistem Gereksinimleri ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular:

Windows 8 Minimum Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Windows 8 için minimum 1 GB RAM gerekmektedir. Diğer Windows 8 minimum sistem gereksinimleri yazımızda mevcuttur.

Windows 8 Önerilen Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Windows 8 için 1-3 GB RAM önerilmektedir. Diğer Windows 8 önerilen sistem gereksinimleri yazımızda mevcuttur.

Yorum Yaz